Uz sākumu Aktualitātes LLPA aicina valdību neuzlikt vakcinācijas centru izveidošanas izmaksas uz pašvaldību pleciem

LLPA aicina valdību neuzlikt vakcinācijas centru izveidošanas izmaksas uz pašvaldību pleciem

Pašvaldības, steidzoties palīgā valstij risināt problēmu, ar kuru valsts nespēj tikt galā, tiks “sodītas” par izrādīto iniciatīvu

Latvijas Lielo pilsētu asociācija (turpmāk – LLPA) Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam adresētā vēstulē ir aicinājusi valdību meklēt iespējas neuzlikt vakcinācijas centru ierīkošanas izmaksas uz pašvaldību pleciem, bet gan rast citus finansējuma avotus.

Š. g. 24. martā valdība, skatot epidemioloģiskās drošības pasākumus Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai, pieņēma lēmumu, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai sadarbībā ar Finanšu ministriju un Veselības ministriju jāsagatavo un noteiktā kārtībā jāiesniedz izskatīšanai valdībā priekšlikumi izdevumu segšanai no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem un iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārpildes attiecīgās pašvaldības budžetā par pašvaldību pieprasījumiem faktiskajiem izdevumiem, kas radušies ar vakcinācijas pret Covid-19 pieejamības nodrošināšanu, plašas sabiedrības vakcinācijas kompleksa izveidi un to darbības nodrošināšanu.

Valdībai pieņemot šādu lēmumu, par masveida vakcinācijas centru izveidi būs spiestas samaksāt pašvaldības, kuras kārtējo reizi, steidzoties palīgā valstij risināt problēmu, ar kuru valsts nespēj tikt galā, tiks “sodītas” par izrādīto iniciatīvu. Pēdējā pusgada laikā valdība un Saeima jau ir pieņēmušas vairākus lēmumus, kas rada būtisku ietekmi uz pašvaldību finansiālo stāvokli. Ārkārtējas situācijas rezultātā valstī ir būtiski ierobežota saimnieciskā darbība, kā rezultātā palielinās pieprasījums pēc pašvaldību sociālās palīdzības un līdz ar to arī finansiālā slodze uz pašvaldību sociālās palīdzības budžetiem,” uzsver LLPA izpilddirektors Viktors Valainis.

LLPA uzsver, ka pašvaldībām nepastāv iespējas papildu pienākumu veikšanu finansēt uz budžeta deficīta rēķina. Pašvaldības aizņēmumus var piesaistīt tikai investīciju projektu realizācijai valsts budžeta likumā noteiktajiem mērķiem. Tāpēc LLPA aicina valdību, pirms lemt par valsts pārziņā esošas funkcijas nodošanu pašvaldībām, paredzēt tam atbilstošus finansējuma avotus no valsts budžeta līdzekļiem, tādējādi veicinot uz abpusēju sadarbību vērstu komunikāciju.