Uz sākumu Aktualitātes Pašvaldībām jādod iespēja izvēlēties piemērotāko variantu brīvpusdienu nodrošināšanai

Pašvaldībām jādod iespēja izvēlēties piemērotāko variantu brīvpusdienu nodrošināšanai

Pārtikas taloni ir efektīvākais veids, kā pašvaldības var nodrošināt brīvpusdienas, turklāt tas ir epidemioloģiski drošākais

Foto: Jonathan Borba, Unsplash

Valstij jādod iespēja pašvaldībām krīzes laikā izvēlēties piemērotāko variantu brīvpusdienu nodrošināšanai skolēniem no trūcīgām, mazturīgām un daudzbērnu ģimenēm. Šobrīd Izglītības ministrija iebilst pret iespēju lietot pārtikas talonus vai kartes pārtikas produktu iegādei, lai gan tas ir lētākais un epidemioloģiski drošākais veids, kā atbalstīt ģimenes ar nelieliem ienākumiem.

Latvijas Lielo pilsētu asociācijas (LLPA) biedri uzskata, ka pašvaldībām jādod iespēja izvēlēties piemērotāko variantu brīvpusdienu nodrošināšanā, jo ne katrā pilsētā šobrīd iespējams nodrošināt silto pusdienu piegādi, tāpat ģimenēm jābūt izvēles iespējai, kādus produktus pirkt. IZM savus iebildumus pamato ar argumentu, ka pārtikas produktu iegādei domātās kartes varētu izmantot arī alkohola vai tabakas izstrādājumu iegādei. Tai pašā laikā Liepājas pieredze AS “Liepājas metalurgs” krīzes laikā liecina, ka ir iespējams izvairīties no šādiem gadījumiem, stingri ierobežojot produktu grupas, kuras drīkst iegādāties, izmantojot veikala kartes. Piemēram, nosakot, ka ar kartēm nav iespējams norēķināties par nepārtikas precēm, alkoholu un cigaretēm. Tāpat var ierobežot neveselīgu uzkodu un saldinātu dzērienu iegādi. Turklāt kartes vai talonus iespējams personalizēt, lai izvairītos no to pārdošanas.

LLPA pēdējo nedēļu laikā daudz diskutējusi par optimālāko veidu, kā nodrošināt ar brīvpusdienām skolēnus no ģimenēm ar maziem ienākumiem. Ir jāņem vērā, ka situācija katrā pašvaldībā ir savādāka – atšķiras atbalstāmo skolēnu skaits, teritorija, valsts dotācijas lielums un pašvaldības budžeta iespējas. Tāpēc jau šobrīd lielajās pilsētās atšķiras veids, kā skolēniem tiek nodrošinātas brīvpusdienas. Mūsuprāt, IZM iebildumi pret kartēm pārtikas iegādei vai pārtikas taloniem nav pamatoti, jo šis ir efektīvākais veids, kā pašvaldības var nodrošināt brīvpusdienas, turklāt tas ir epidemioloģiski drošāk – maksimāli tiek samazināti klātienes kontakti,” uzskata LLPA izpilddirektors Viktors Valainis.

Šobrīd viens no pašvaldībās aktuālajiem jautājumiem ir brīvpusdienu nodrošināšana skolēniem no trūcīgām, mazturīgām un tagad krīzes situācijā nonākušām ģimenēm. Katra no lielajām pilsētām šo jautājumu risina atšķirīgi. Siltās maltītes tiek nodrošinātas Jūrmalā, Daugavpilī, Valmierā un Ventspilī. Savukārt, Liepājā, Rēzeknē, Rīgā un Jēkabpilī ir plānotas kartes pārtikas iegādei vai pārtikas talonu nodrošināšana.