Tuvākie pasākumi

Oktobris 2017
Sv P O T C Pk S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Meklēt lapā

Medijos

2017. gada 31. augustā

Iecerētā izglītības reforma jāīsteno pārdomāti, nesasteidzot procesus

Latvijas Lielo pilsētu asociācija (LLPA) ir nosūtījusi Izglītības un zinātnes ministrijai lielo pilsētu viedokli par likumprojektiem “Grozījumi Vispārējās izglītības likumā” un “Grozījumi Izglītības likumā”. LLPA vērš ministrijas uzmanību uz vienu no galvenajiem jautājumiem šai reformā, proti, pāreju uz pamatizglītības apguvi no sešiem gadiem. Lielo pilsētu izglītības speciālisti kaut gan atbalsta šādas normas ieviešanu, tomēr norāda, ka ir lielas bažas par to, kāds būs reformas īstenošanas mehānisms un ka noteiktais uzsākšanas laiks - 2018.gada 1.septembris - ir pāragrs pārmaiņu kvalitatīvai ieviešanai.

Joprojām ir neskaidri jautājumi par to, kādas tieši būs prasības mācību videi un saturam sešgadnieku apmācībai, kaut arī pašvaldības budžeta plānošana 2018.gadam sākas jau tagad. LLPA uzskata, ka sagatavošanas darbiem jāatvēl ilgāks laika periods, lai visas pašvaldības un izglītības iestādes spētu nodrošināt atbilstošu mācību vidi, mācību saturu un pedagogus sešgadnieku apmācībai, nenodarot kaitējumu bērnu veselībai un spējai iekļauties mācību procesā pilnvērtīgi.

“Ir saprotams, ka ir būtiskas atšķirības, kāda mācību vide ir piemērota sešgadniekam un kāda šobrīd ir piedāvāta septiņgadniekam vai pat astoņgadniekam, taču šobrīd nav zināms tieši kādas prasības tiks noteiktas un kādi sagatavošanas darbi jāveic pašvaldībām, lai nodrošinātu piemērotu mācību procesu. Jau šobrīd notiek plānošana ES fondu līdzekļu apguvei izglītības iestāžu infrastruktūras pārbūvē, tādēļ vēl jo vairāk pašvaldībām ir jābūt skaidrībai, kādas izmaiņas veicamas papildus jau plānotajām. Šogad lielajās pilsētās mācības pirmajā klasē uzsāk gandrīz 11 000 skolēnu. Aprēķinot, cik piecgadnieku šogad uzsāks mācības pirmskolas izglītības iestādēs, redzam, ka tie ir gandrīz 9000 bērnu. Tas nozīmē, ka ar tādu, gandrīz dubultlielu, pirmās klases skolēnu skaita pieaugumu jārēķinās nākamgad, ieviešot mācību uzsākšanu no sešiem gadiem,” norāda Viktors Valainis, LLPA izpilddirektors.

Tikšanās laikā ar izglītības ministrijas pārstāvjiem LLPA pārrunāja iespēju noteikt šīm pārmaiņām pakāpenisku ieviešanu, lai pašvaldības varētu veikt nepieciešamās infrastruktūras izmaiņas mācību vides pielāgošanai, proti, papildināt likumprojektu “Grozījumi Vispārējās izglītības likumā” ar norādi, ka vispārējās pamatizglītības apguves no sešu gadu vecuma īstenošana/uzsākšana sākas no 2018.gada 1.septembra, savukārt tā ieviešana iespējama divu gadu periodā.

free joomla template
© Latvijas Lielo pilsētu asociācija 2012